Miło jest nam poinformować, że w wyniku plebiscytu „Zamki w Polsce – wybierz ulubiony 2012” prowadzonego przez portal Gazeta.pl zwyciężył Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zdobywając 1/3 wszystkich oddanych w sondażu głosów.
Plebiscyt pod hasłem “Zamki w Polsce – wybierz ulubiony” ogłosił latem zeszłego roku portal Gazeta.pl. W sondażu oddanych zostało ponad 10 000 głosów. Dyrekcja Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie składa serdecznie podziękowania, zarówno tym, którzy głosowali, trzymali za nas kciuki i wspierali w tym dziele. Wierzymy, że ten dodatkowy impuls spowoduje, że na nowo odkryjecie Zamek i będziecie częściej nas odwiedzać podczas koncertów, spektakli teatralnych, seansów filmowych, imprezach oraz na wystawach, czy też gościć w jednym z trzech lokali na Zamku: Restauracji ZAMKOWA, Restauracji OPERA – spotkajmy się Na Końcu Korytarza lub Piwnicy przy Krypcie.
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie zdobył 4088, czyli 32 proc. wszystkich głosów. Pokonaliśmy Zamek w Bobolicach (zdobył 3105 głosów i druga lokata) czy plasujący się na trzeciej pozycji Zamek w Książu (2092 głosy – 17 proc.).Szczeciński Zamek pokonał 28 innych Zamków, oprócz wspomnianych w Bobolicach czy Książu również m.in. Zamek w Łęczycy, Zamek w Oporowie, Zamek w Niepołomicach, Zamek Ogrodzieniec, Zamek w Łańcucie i inne.
Historia budowli sięga połowy XIV wieku, kiedy książę Barnim III Wielki postawił na wzgórzu tzw. kamienny dom. Zamek pełnił funkcję siedziby Gryfitów, dynastii książęcej, władającej przez pięć stuleci Pomorzem Zachodnim (do XVII wieku). Dziś Zamek Książąt Pomorskich jest oficjalnie Instytucją Kultury Samorządu Województwa Zachodniopomorskiego. W obiekcie znajdują się się m.in. kino Zamek, dwa teatry (Teatr Krypta i Piwnica przy Krypcie), galerie wystawiennicze, a także odbywają się tutaj liczne spotkania i wykłady oraz koncerty.
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest największą instytucją upowszechniania kultury w Szczecinie i Województwie Zachodniopomorskim, która swój program kieruje do szerokiego grona odbiorców. Sale zamkowe i dziedzińce – dają możliwość realizowania bardzo różnorodnych projektów i prowadzenia działalności w wielu dziedzinach sztuki. Łącznie, każdego roku odbywa się tu kilkaset imprez: koncertów, wystaw, seansów filmowych, spektakli teatralnych, przeglądów amatorskiego ruchu artystycznego, spotkań z zakresu historii, sztuki i literatury oraz pokazów plenerowych. Obok imprez prezentowanych we własnej siedzibie i na terenie miasta, Zamek zajmuje się również organizacją różnorodnych prezentacji (koncerty, wystawy, przeglądy, konkursy) w Województwie Zachodniopomorskim, Meklemburgii – Pomorzu Przednim i Brandenburgii, współpracuje z wiodącymi instytucjami kultury w kraju i za granicą, aktywnie uczestniczy w projektach promujących Województwo Zachodniopomorskie (Dni Województwa Zachodniopomorskiego w 2008 we Wrocławiu, 2009 w Katowicach i 2010 w Berlinie). Współpracuje również ze związkami i stowarzyszeniami twórczymi, kombatanckimi, mniejszości narodowych i etnicznych, organizując imprezy jubileuszowe i przeglądy. Instytucja co roku korzysta z dofinansowania projektów z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej oraz funduszy Unii Europejskiej. Zajmuje się działalnością wydawniczą (katalogi wystaw czasowych, foldery, wewnętrzny informator kulturalny pn. Zamkowe Propozycje Kulturalne).
W ramach jego struktury organizacją imprez zajmują się następujące Działy:
Dział Organizacji Imprez Artystycznych realizuje wydarzenia z dziedziny muzyki, która należy do priorytetowych działań Zamku. Blisko 380 koncertów rocznie, ok. 90 tys. słuchaczy świadczą o niezwykłej popularności tej formy. Dział specjalizuje się w organizacji cyklicznych imprez takich jak: Niedzielne Koncerty Południowe, organizowane od 1987 roku, Wiosenne Koncerty Gitarowe, Zamkowe Lato Artystyczne, Jesienny Salon Muzyczny i inne. W okresie letnim realizowane są w naszym regionie festiwale muzyki organowej, w których Zamek Książąt Pomorskich pełni rolę współorganizatora: Międzynarodowy Festiwal Muzyka w Katedrze – Kołobrzeg, Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim, Międzynarodowy Festiwal Organowy w Bazylice Archikatedralnej w Szczecinie. W salach koncertowych i na scenach dziedzińców odbywają się koncerty gwiazd muzyki klasycznej i rozrywkowej, wydarzenia okolicznościowe. Wystawiane są przedstawienia teatralne w salach teatralnych (Teatr Krypta i Piwnica przy Krypcie), widowiska plenerowe, odbywają się promocje młodych artystów oraz realizacje dużych projektów artystycznych; prowadzenie działalności Kina „Zamek” – odbywają się tu przeglądy kina m. in. rosyjskiego, węgierskiego, norweskiego, niemieckiego, francuskiego czy szwedzkiego, w sali kina goszczą takie festiwale jak DokumentArt, Watch Docs, Jednominutówki, Szorty.pl, Cyfrowy Planete Doc Review. W 2007 roku kino Zamek zostało członkiem elitarnej Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych. W okresie wakacji Kino organizuje na dziedzińcu menniczym dla kilkuset kinomanów „Zamkowe Noce Filmowe”.
Dział Wystaw Artystycznych w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie każdego roku prezentuje około czterdziestu wystaw czasowych z różnych dziedzin sztuki. Dzięki kontaktom utrzymywanym z polskimi i zagranicznymi muzeami, archiwami, galeriami sztuki oraz środowiskami twórczymi, prezentowane w Zamku wystawy to nierzadko okazje do obejrzenia dzieł najwybitniejszych twórców lub wyjątkowych kolekcji z kraju i z zagranicy. W minionych latach w salach zamkowych pokazywaliśmy grafikę Pabla Picassa i Marca Chagalla, dzieła surrealistów Maxa Ernsta, Joana Mirò i Salvadora Dali, oraz dzieła polskich artystów współczesnych m.in. Franciszka Starowieyskiego, Tadeusza Kantora, Józefa Szajny i Magdaleny Abakanowicz, a także wystawę Nikifor Krynicki. Organizowane są również ekspozycje współczesnej i dawnej sztuki w ramach Prezentacji Województwa Zachodniopomorskiego w Meklemburgii Pomorzu Przednim (m.in. Zamki i rezydencje na Pomorzu). Cyklicznie, począwszy od 1962 roku w galeriach zamkowych odbywa się Festiwal Polskiego Malarstwa Współczesnego. W 2012 roku Zamek był współorganizatorem Międzynarodowego Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” w Koszalinie.
Dział Edukacji Artystycznej propaguje wychowanie do kultury i przez kulturę. Głównym celem procesu edukacji jest przygotowanie do świadomego i aktywnego uczestnictwa w kulturze. Ów cel realizowany jest poprzez organizację przeglądów i festiwali, koncertów, warsztatów, spotkań i projektów oraz stałych form zajęć. W ramach Działu Edukacji Artystycznej prowadzone są: sekcja ds. amatorskiego ruchu artystycznego województwa zachodniopomorskiego (przeglądy ARA, współpraca z ośrodkami kultury województwa), sekcja stałych form zainteresowań (Zamkowa Orkiestra Kameralna, Pracownia Teatralna „Stół”, Szczeciński Chór Kameralny, Fotoklub „Zamek” – organizacja międzynarodowych konkursów diaporamy cyfrowej), sekcja literatury – sala biblioteczna (spotkania autorskie), działalność edukacyjna (audycje muzyczne, warsztaty artystyczne, spotkania i wykłady). Dzięki współpracy z zagranicznymi partnerami zagranicznymi realizowane są projekty: Polsko-Niemiecka Orkiestra Młodzieżowa POMERANIA i Międzynarodowe Młodzieżowe Warsztaty Muzyczne.
Dział Współpracy Międzynarodowej zajmuje się poszukiwaniem nowych partnerów do wspólnych projektów i różnego rodzaju przedsięwzięć, a jednocześnie dba o jak najlepsze relacje z naszymi obecnymi partnerami. Współpraca między naszą instytucją a partnerami ma na celu dążenie do wspólnie wytyczonych, długotrwałych celów. Międzynarodowe przedsięwzięcia integrują środowiska związane z popularyzowaniem kultury i sztuki oraz przyczyniają się do nawiązywania nowych kontaktów interpersonalnych, jak i wspomagają integrację pomiędzy uczestnikami o podobnych zainteresowaniach. Obecnie prowadzimy współpracę z instytucjami kultury w Niemczech, Ukrainie, Rosji, Francji i Danii.
Zachodniopomorski Fundusz Filmowy działający w strukturze Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie został powołany z inicjatywy Marszałka Województwa Zachodniopomorskiego oraz Prezydentów Miasta Szczecin oraz Miasta Koszalin i rozpoczął działalność 17.04.2009 r. Celem ZFF jest finansowanie produkcji filmowej związanej z promocją Województwa Zachodniopomorskiego, ze szczególnym uwzględnieniem Gminy Miasta Szczecin i Gminy Miasta Koszalin, polegającej na ukazaniu pozytywnego wizerunku Województwa Zachodniopomorskiego, poprzez wykorzystanie w filmie walorów krajobrazowych, aspektów historycznych, tematyki lokalnej oraz udział twórców, mieszkańców i przedsiębiorców związanych z województwem; bądź wywierającej korzystny wpływ na gospodarkę rynku lokalnego. Mimo tak krótkiego okresu działania, Fundusz może poszczycić się już pierwszymi sukcesami jak np.: Wielki Jantar 2010 (grand prix XXIX Międzynarodowego Festiwalu Debiutów Filmowych Młodzi i Film w Koszalinie) dla filmu Lincz w reżyserii Krzysztofa Łukaszewicza, międzynarodowe projekcje filmu w reżyserii Ryszarda Macieja Nyczki pt. Belcanto (International Festiwal Of India oraz XXII Festiwal Filmów Polskich w Ameryce – Chicago 2010) z udziałem Cezarego Pazury i Magdaleny Różdżki czy nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego dla Bogdana Bogiela producenta filmu Wiatr od Morza czyli big-beat po Szczecińsku w konkursie Wspomnienia Miłosnikow Rock’n’Rolla 2010.
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – mieści się w Skrzydle Menniczym Zamku Książąt Pomorskich i jest jedynym w Szczecinie biurem informacji turystycznej otwartym przez 7 dni w tygodniu. Możecie Państwo dzwonić do nas lub odwiedzić w godzinach 10:00 – 18:00. Zakres działania Centrum to przede wszystkim: informacja turystyczna i kulturalna o Szczecinie i regionie, sprzedaż map, przewodników, książek historycznych i albumów, pomoc w kontakcie z pilotami i przewodnikami turystycznymi, sprzedaż biletów wstępu do Zamku, sprzedaż biletów na koncerty i przedstawienia w Szczecinie, publikacja informatora “Zamkowe Propozycje Kulturalne”, a także stron internetowych: www.zamek.szczecin.pl oraz www.szpak.szczecin.pl.
Zgodnie ze statutem nadanym przez Urząd Marszałkowski Zamek jest administratorem obiektu, który realizuje zadania w zakresie remontów, modernizacji, bezpieczeństwa i ochrony obiektu oraz jego właściwego funkcjonowania.
Dział Administracji zajmuje się wynajmem powierzchni zamkowych i współorganizacją imprez. W ramach działalności działu realizowany jest wynajem, zarówno sal zamkowych m.in. Sali Księcia Bogusława, Sali Księżnej Anny Jagiellonki, Sali Lustrzanej, ale także dziedzińców – zarówno zamkowego jak i menniczego. Dzięki współpracy z innymi podmiotami współorganizowaliśmy wiele wielkich wydarzeń artystycznych (koncerty festiwalowe Szczecin Music Fest, podczas którego wystąpili na zamkowym dziedzińcu m.in. Basia, Goran Bregović, Mariza, Melody Gardot, Richard Bona, Suzanne Vega, Tomasz Stańko, Marcus Miler, Chris Botti, Jan Grabarek; Wielka Gala Tenorów i inne).
Dział Konserwacji Zabytków – pracownia powstała w 1996 roku, z potrzeby konserwacji dzieł sztuki znajdujących się w Zamku oraz organizowanych wystaw. Zaistniała jako dobrze sprawdzony zespół konserwatorów, działający wcześniej dla potrzeb Zamku przy konserwacji obiektów.
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie jest miejscem, w którym w znacznej części skupia się życie kulturalne Szczecina. W Zamku organizowane są liczne wystawy dawnej i współczesnej sztuki. Rocznie udostępnia się zwiedzającym około 40 wystaw, z czego 70% stanowią wystawy historyczne. Na wystawach gromadzone są dzieła sztuki, stanowiące ogromna wartość historyczną (obrazy, rzeźby, rzemiosło artystyczne). Bardzo ważne zadania spełnia Pracownia przy organizowanych w Zamku wystawach. Konserwatorzy odbierają obiekty pod względem stanu zachowania, z Muzeów oraz od prywatnych kolekcjonerów. Wykonywane są opinie konserwatorskie i stały nadzór nad obiektami w czasie trwania wystaw.
Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki świadczy usługi konserwatorskie dla innych instytucji państwowych oraz prywatnych właścicieli w zakresie konserwacji rzeźby kamiennej i drewnianej, metalu, ceramiki, malarstwa, sztukaterii, prac pozłotniczych.
W strukturze Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie znajdują się 3 uznane lokale gastronomiczne:
Restauracja ZAMKOWA –nagrodzona Perłą 2012 w konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów za sandacza panierowanego w ziarnach słonecznika na placuszkach z kiszonej kapusty. Nagroda została przyznana przez Polską Izbę Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Restauracja OPERA – spotkajmy się Na Kuncu Korytarza– mieści się w oryginalnych wnętrzach Zamku z malowidłami naściennymi Ryszarda Kaji, znanego scenografa polskiego. Słynie z unikalnej kolekcji śledziożerców, m.in. oryginalny matjas, śledź po kozacku, zupy rybnej na sandaczu oraz gęsi confit nagrodzonej Perłą Kulinarną 2010 i 2011.
Piwnica przy Krypcie – powstała w 1999 roku z inicjatywy Szczecińskich Aktorów i Plastyków. Odbywają się tu spektakle kabaretowe, recitale, koncerty, spektakle teatralne dla dzieci oraz spotkania literacki i wernisaże. Większość koncertów i spektakli ma miejsce w piątki, soboty i niedziele, ale istnieje możliwość uzgodnienia innych terminów.
Od 1 maja do 30 września można zwiedzać Wieżę Dzwonów, a przez cały rok od wtorku do niedzieli Muzeum Zamkowe (wejście J). W gotyckich pomieszczeniach prezentowane są wystawy stałe:
Gabinet Lubinusa jest ukoronowaniem prac polegających na pozyskiwaniu przez Zamek obiektów związanych z osobą Eilharda Lubinusa, słynnego geografa, matematyka i poety żyjącego na przełomie XVI i XVII w. W skład ekspozycji wchodzą wyjątkowe zabytki europejskiej kartografii, których autorem był sam Lubinus – „Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego”, „Mapa Księstwa Rugijskiego” oraz „Nowa Najświetniejsza Mapa Księstwa Pomorskiego”. W Gabinecie znajdą się również repliki używanych przez geografa instrumentów kartograficznych, oryginał prowadzonego przez niego w trakcie wędrówki po Pomorzu dziennika oraz historyczne ryciny i mapy związane ze Szczecinem.
Cela Czarownic to ekspozycja odnosząca się do losów Sydonii von Borck, szlachcianki z pomorskiego rodu, która – oskarżona o uprawianie czarów – została w 1620 r. ścięta i spalona na stosie. W skład wystawy wchodzą: holograficzna prezentacja multimedialna opowiadająca historię Sydonii, akta dotyczące jej procesu i śmierci, narzędzia tortur wypożyczone z Muzeum Narodowego w Krakowie, a także uzupełnione opisami reprodukcje rycin związanych z polowaniami na czarownice. Dodatkowo, Celę Czarownic wzbogaca seria prac Andrzeja Maciejewskiego, które są współczesną interpretacją dziejów oskarżonej o czary szlachcianki.
Dzieje siedziby książęcej w Szczecinie
Na wystawie prezentujemy dwujęzyczne (polsko-niemieckie) plansze opisowe, poświęcone dziejom zamku szczecińskiego uzupełnione zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi. Obok plansz na ekspozycji znalazła się słynna Wielka Mapa Księstwa Pomorskiego sporządzona w latach 1610-1618 przez kartografa Eilhardusa Lubinusa na zlecenie księcia Fillipa II oraz drzewo genealogiczne szczecińskiej linii książąt pomorskich z lat 50. XVI wieku i miedzioryt z ok. 1600 autorstwa Georga Brauna i Hansa Hogenberga, przedstawiający Szczecin z lotu ptaka. Ekspozycję uzupełniają eksponaty pochodzące z wykopalisk archeologicznych prowadzonych na terenie zamku i podzamcza w latach 1947, 1948 i 1973 oraz makieta zamku wykonana na początku lat 80. XX wieku.
Pompa funebris książąt z dynastii Gryfitów
Ekspozycja została urządzona w tzw. komnatach księcia Jerzego I dzięki dotacji celowej z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.
Na wystawie Pompa funebris prezentowane są sarkofagi książęce, nadające ekspozycji atmosferę zadumy nad kondycją życia, podkreślające wątek śmierci i przemijania. Sarkofagi stanowią wyjątkowe źródło informacji o historii Księstwa Pomorskiego i jego władcach. Z opisów znajdujących się na wiekach dowiadujemy się o życiu książąt, ich czynach, latach panowania i o ziemiach którymi władali. Na wieku każdego z sześciu sarkofagów znajduje się również dewiza, którą w swoim postępowaniu kierowali się władcy Pomorza. Wystawie sarkofagów towarzyszy film Pompa funebris – pogrzeb Gryfity oraz opisy mówiące o obrzędach towarzyszących ceremoniom pogrzebowym. Integralną częścią ekspozycji są rzeźby barokowe o tematyce religijnej.
Bilety na wystawy w cenie: normalny 6 zł, ulgowy 4 zł, grupowy normalny 5 zł, grupowy szkolny 2 zł, zbiorczy 4 zł nabyć można w kasie biletowej Zamku (tel.: 91 434 73 91) oraz w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (tel.: 91 489 16 30, e-mail: cikit@zamek.szczecin.pl).
Aby zobaczyć Zamek z przewodnikiem trzeba wcześniej umówić wizytę.
ZAMEK KSIĄŻĄT POMORSKICH W SZCZECINIE
ul. Korsarzy 34, 70-540 Szczecin
Sekretariat – tel. 91 433 88 41, fax: 91 434 79 84,
e-mail: zamek@zamek.szczecin.pl, www.zamek.szczecin.pl
Zapraszamy!