Centrum Sztuki Współczesnej przy Starym Rynku w Poznaniu w Skansenie Miniatur w Pobiedziskach zaprasza serdecznie na wystawę prac pt. ” Wszystko udaje coś innego”
artyści: Rafał Bujnowski, Michał Ciesielski, Robert Kuta, Little Artist, Yar Nam
kuratorzy: Aurelia Nowak, Maciej Stachowiak
otwarcie wystawy: 27.05.2012r. godz. 15:00 wystawa potrwa do końca czerwca 2012r.
Przyzwolenie, a bardzo często nawet pragnienie odbiorców, by być nabieranym i wyprowadzanym przez artystów w przysłowiowe pole, towarzyszy odbiorowi sztuki od zawsze.
Także dziś artyści i kuratorzy stawiają widzów w pozycji legendarnego Zeuksisa z Heraklei, ateńskiego artysty z V w. p.n.e, który konkurował z Parrazajosem o miano najlepszego malarza iluzjonistycznego. Parrazajos tak realistycznie namalował kotarę na swoim obrazie, że Zeuksis, ulegając tej iluzji, poprosił o odsłonięcie obrazu. Jego zdumienie nie miało granic, gdy okazało się, że widniejąca na obrazie kotara nie jest prawdziwa. Echo zakładu Zeuksisa z Parrazajosem wciąż odbija się w świecie sztuki.
W jaki sposób współcześni artyści oszukują widzów? CSW przy Starym Rynku w Poznaniu okazało się idealnym miejscem do przeprowadzenia analizy tego problemu stając się polem do gry znaczeniami, balansowania na granicy między sztuką a rzeczywistością, prawdą a fikcją, oryginałem a kopią.
Brak Centrum Sztuki Współczesnej jest boleśnie odczuwany przez poznańskie środowisko artystyczne od wielu lat. Podczas gdy w większości innych miast zbudowano gmachy prawdziwych instytucji, w podpoznańskiej gminie Pobiedziska, w skansenie miniatur lokalnych zabytków, stanęła makieta nieistniejącego w rzeczywistości budynku.
CSW przy Starym Rynku w Poznaniu w Skansenie Miniatur w Pobiedziskach posiada jednak dyrektora, program, budżet i funkcjonuje jak instytucja regularnych rozmiarów. Nie znając szczegółów tego projektu, w pierwszej chwili można ulec złudzeniu, że Poznań, tak jak większość innych dużych polskich miast, posiada CSW z prawdziwego zdarzenia.
Na wystawie otwierającej letni sezon wystawienniczy w Centrum Sztuki Współczesnej przy Starym Rynku w Poznaniu w Centrum Miniatur w Pobiedziskach zobaczyć będzie można prace Rafała Bujnowskiego, Michała Ciesielskiego, Roberta Kuty, Little Artist i Yar Nam.
Kuratorzy:
Aurelia Nowak
(ur. w 1987 r. w Poznaniu)
Od 2006 roku studentka na Wydziale Malarstwa, od 2008 roku również na Wydziale Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Autorka tekstów o sztuce. Publikowała w „Gazecie Wyborczej”, „Przeglądzie Anarchistycznym”, ”Magazynie Sztuki”, „E-splot”, „Exit”. Zajmuje się malarstwem, organizacją wydarzeń kulturalnych i kuratorowaniem wystaw (była członkinią zespołu kuratorskiego Galerii Przychodnia).
Maciej Stachowiak
(ur. w 1986 r. w Poznaniu)
W latach 2005-2009 studiował filozofię na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, od 2009 student Wydziału Edukacji Artystycznej na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Zajmuje się malarstwem oraz działalnością edukacyjną. Realizowana wspólnie z Aurelią Nowak wystawa „Wszystko udaje coś innego” jest jego debiutem w roli kuratora.
Artyści:
Rafał Bujnowski
(ur. w 1974 r. w Wadowicach)
W latach 1995-2000 studiował na Wydziale Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Współzałożyciel i członek grupy Ładnie. Tematem prac Bujnowskiego – obrazów, wideo, obiektów czy akcji – są konwenanse związane ze społecznym funkcjonowaniem artysty, dzieł sztuki i obrazów, jak również konwencjonalność samej sztuki. Jego obrazy to malarstwo konceptualne. Ujawniają i zmieniają swój sens w zależności od kontekstu w jakim zostaną umieszczone, to swoiste modele dzieł sztuki.
John Cake i Darren Neave (znani jaki The Little Artists)
Brytyjscy artyści współpracujący od 1995 roku. W swojej twórczości koncentrują się na badaniu roli dzieła sztuki, artysty i kultury, w której artysta tworzy. Z klocków lego wykonują rzeźby, przedstawiające celebrytów świata sztuki – artystów, krytyków, galerzystów. Wykonują również własne wersje dzieł m. in. Damiena Hirsta, Jeffa Koonsa czy Braci Chapman. Autorzy wielu indywidualnych wystaw w Europie, USA i Nowej Zelandii.
Michał Ciesielski
(ur. w 1988 r. w Niemocinie)
Artysta wizualny, performer, krytyk. Kurator wielu wystaw, festiwali oraz autor tekstów o sztuce. Odbył studia na Politechnice Zielonogórskiej w Instytucie Sztuk Pięknych. Dyplom obronił z wyróżnieniem w VII Pracowni Rysunku prof. Jerzego M. Stillera w roku 2011. Obecnie wykłada na macierzystej uczelni.
Robert Kuta
(ur. w 1988 r. w Tarnowie)
Od roku 2007 roku studiuje na Wydziale Malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, oraz Ecole Estienne w Paryżu we Francji. Odbył również półroczne stypendia na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu i Akademii Sztuk Pięknych Warszawie. Współpracuje z polskimi magazynami lifestylowych m.in K MAG, Exklusiv, Viva!Moda. Jest twórcą nadruków na ubrania dla projektantki Gosi Baczyńskiej, grupy ZUO CORP i zespołu Myslovitz oraz stypendystą TVP w konkursie “Dolina kreatywna czyli czego szuka młoda sztuka.” Prowadzi również warsztaty z ilustracji mody oraz print designu
Yar Nam
(ur. w 1978 r. w Seulu)
W latach 1998-2003 studiował na Wydziale Sztuk Pięknych w Seoul National University. Zajmuje się sztuką pasożytniczą. Jego działania prowokują do refleksji na temat kopii i oryginału w sztuce współczesnej. Polemizuje z koncepcją autora, często działając pod pseudonimem staje się „cieniem” innych artystów. Jego prace pozostają często niezauważone, ponieważ rezygnuje z własnego stylu.
Dyrektor Centrum:
Joanna Tekla Woźniak
(ur. w 1981 r. w Poznaniu)
Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (2006), a także Glasgow School of Art w Glasgow, w Szkocji (2008). W latach 2004-2005 była związana z Dartington College of Arts w Totnes w Anglii. Zajmuje się krytyką artystyczną i szeroko rozumianą promocją sztuki współczesnej, w szczególności sztuki nowych mediów, praktyk partycypacyjnych i performansów. Kurartorka i autorka tekstów o sztuce. Od maja 2012 roku pełni funkcję Dyrektora Centrum Sztuki Współczesnej przy Starym Rynku w Poznaniu w Skansenie Minatur w Pobiedziskach.
Nazwa Centrum Sztuki Współczesnej przy Starym Rynku w Poznaniu w Skansenie Miniatur w Pobiedziskach ma w pierwszej chwili
sugerować, że obiekt istnieje w mieście Poznaniu, gdzieś przy Starym Rynku. Dopiero drugi człon nazwy może wskazywać na przewrotność
realizacji. Nie jest to jednak wyłącznie gra słowna- nowe CSW fizycznie znajduje się w oddalonych od Poznania o 25 km Pobiedziskach, z tym że na makiecie poznańskiego Starego Rynku. Sytuacja zmiany miejsca oraz skali jest niespodzianką i atrakcją dla zwiedzających.
Pomysłodawcą Centrum jest Wojciech Hoffmann- artysta wizualny, adiunkt w pracowni filmu animowanego na Uniwersytecie Artystycznym w Poznaniu. Jego projekt miniaturowej instytucji sztuki został w 2010 roku nagrodzony stypendium “Młoda Polska” Narodowego Centrum Kultury. Oficjalne otwarcie Centrum z Hoffmannem jako dyrektorem miało miejsce w Maju 2010 roku.
Budynek w skali 1:20 liczący dwa i pół metra wysokości zaprojektowała i zbudowała poznańska pracownia architektoniczna Projekt 11 11. To sześciokondygnacyjny “wieżowiec” z bezbarwnego i czarnego pleksi oraz metalu z oszkloną fasadą, przez którą można oglądać umieszczone wewnątrz wystawy. Prezentowane na pięciu z szesciu pięter budynku obiekty mogą mieć do 30 cm wysokości.
Centrum postawione zostało w Skansenie Miniatur w Pobiedziskach (25 km od Poznania, przy turystyczno-historycznym Szlaku Piastowskim), gdzie znajdują się minatory najważniejsszych poznańskich zabytków. “Wieżowiec” stanął tuż obok poznańskiego ratusza, na makiecie Starego Rynku, przy wejściu do skansenu. Ośrodek Kultury w Pobiedziskach, któremu podlega skansen, wyłożył pieniądze na fundament i dociągnął prąd.
Władze gminy Pobiedziska pomogły również zorganizować pierwsze wystawy.
Inauguracyjny wernisaż w miniaturowej instytucji odbył się 30 maja 2010 roku. Na wystawie “Skala” kuratorowanej przez Jakuba Czyszczonia pokazano prace trójki artystów: Konrada Smoleńskiego, Pawła Kowzana i Piotra Łakomego.
Skansen Miniatur jest jednym z istotniejszych punktów na turystyczno-historycznym Szlaku Piastowskim. Nieopodal znajduje się droga, którą w 1000 roku najprawdopodobniej pielgrzymował do grobu św. Wojciecha Otton III składając przy tym hołd początkom polskiej państwowości i zarazem kultury. Skansen, a w konsekwencji znajdujące się w nim Centrum mogą cieszyć się dużym powodzeniem- od maja do końca czerwca przyjeżdżają tu głównie wycieczki szkolne, jesienią i zimą – turyści indywidualni.
Biuro Poznań Europejską Stolicą Kultury 2016 oficjalnie udostępniło instytucji swoje logo. Najmniejsze na świecie CSW oficjalnie wspierało miasto Poznań w staraniach o tytuł stolicy kultury 2016. Fakt, że Miasto Poznań stać obecnie wyłącznie na miniaturowe CSW może się to jawić jednocześnie zabawnym i przewrotnym.
Od maja 2012 roku nowym Dyrektorem została Joanna Tekla Woźniak- absolwentka poznańskiej Akademii Sztuk Pięknych, kuratorka i promotorka kultury. Pierwszą wystawą, otwierającą sezon 2012 będzie “Wszystko udaje coś innego” kuratorowana przez Aurelię Nowak i Macieja Stachowiaka. Na wystawie zaprezentowane zostaną prace tak uznanych artystów jak: Rafał Bujnowski, Michał Ciesielski, Robert Kuta, Little Artists, Yar Nam. Wernisaż odbędzie się w niedzielę 27 maja o godz. 15.00.
Centrum Sztuki Współczesnej przy Starym Rynku w Poznaniu
w Skansenie Miniatur w Pobiedziskach
ul. Fabryczna 100
62-010 Pobiedziska Letnisko
centreforarts.wordpress.com