Piwnica Kany zaprasza na:
„Spotkania z weganizmem”
2 kwietnia 2013 r. (wtorek), godzina 17:00, wstęp wolny
„Spotkania z weganizmem” to cykl comiesięcznych spotkań, podczas których dyskutujemy o wegańskim stylu życia, etyce, ekologii i zdrowiu; popijając herbatę w miłym towarzystwie dzielimy się doświadczeniami z aktywistycznego frontu i wspólnie szukamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania. Tym razem pod obstrzał dociekliwych pytań bierzemy przemysł związany z modą, skupiając się głównie na jego wpływie na los zwierząt, o których prawa walczymy.
Wietrzenie Szafy
godz. 17:00
Zapewne w twojej szafie znajdują się ubrania, których już nigdy nie założysz, mimo, że je cenisz, że być może wiążą się z nimi wspomnienia, etc. Basta ma propozycję – wywietrz szafę! A potem uzupełnij ją nowymi rzeczami przyniesionymi przez innych !”
Etyka w modzie
godz. 18:00
Spotkanie z Magdalena Płonką, autorką zupełnie świeżej na rynku wydawniczym książki „Etyka w modzie, czyli CSR w przemyśle odzieżowym”. Masowe zabijanie zwierząt, seksizm i uprzedmiotowienie kobiet, wykorzystywanie dzieci jako taniej siły roboczej, łamanie praw pracowniczych, zanieczyszczenie środowiska i negatywne oddziaływanie na zdrowie człowieka – wątków związanych z ciemnym obliczem mody jest wiele. Niejednokrotnie za kulisami drogich i pożądanych przez najbogatszych klientów kreacji stoją brudne i skąpane we krwi pieniądze. Zabijanie zwierząt na futra, pozyskiwanie skór, wełny czy jedwabiu, ale także nielegalny handel egzotycznymi gatunkami, to kwestie na których skupimy się przede wszystkim – choć nie tylko.
Po wykładzie zapraszamy na kreatywną dyskusję i wegańskie pyszności.
Magdalena Płonka
jest wykładowcą Corporate Social Responsibility w przemyśle odzieżowym w policealnej Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania Ubioru. Współtworzyła pierwsze na polskim rynku publikacje dotyczące etyki w modzie: „Przewodnik po etyce w modzie” Polskiej Akcji Humanitarnej oraz „W kierunku odpowiedzialnej mody” Polskiej Zielonej Sieci. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Po zdobyciu dyplomu projektanta ubioru, pracowała przy kolekcjach autorskich i dla polskich marek odzieżowych. Tworzyła również stylizacje na potrzeby filmu i reklamy. Jej prace były publikowane i komentowane w prasie popularnej i fachowej (m.in. w ELLE, Cosmopolitan, Marie Claire, Urodzie, PANI, we Wproście). Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień w dziedzinie mody, m.in. Złotej Nitki, Srebrnej Pętelki. W 1999 roku została zaliczona do grona stu najbardziej wpływowych kobiet w Polsce przez magazyn PANI. Od 2010 roku jest biegłym sądowym z zakresu Projektowania Ubioru/Kostiumografii.
pl. św. Piotra i Pawła 4/5, 70-521 Szczecin, Poland