KONCERTY
CZWARTKOWE WIECZORY CHÓRALNE
7 listopada(czwartek), sala księcia Bogusława X (wejście B, D), wstęp wolny
Wystąpią: Chór Kameralny oraz studenci kierunku Wokalistyka Akademii Sztuki w Szczecinie
Dyrygent: Barbara Halec
W programie: muzyka chóralna, wokalno-instrumentalna, popularne pieśni Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza i Fryderyka Chopina
KONCERT Z OKAZJI ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI
10 listopada(niedziela), godz. 16:00, sala księcia Bogusława X (wejście B, D), wstęp wolny
Wykonawcy:
Zespół Artes Ensemble w składzie
Tomasz Łuczak – baryton
Małgorzata Janaszek – wiolonczela, prowadzenie
Andrzej Janaszek – fortepian, kierownik artystyczny zespołu
W tym wyjątkowym koncercie z okazji Święta Niepodległości, w 95 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości, nie zabraknie narodowych akcentów. Zespół Artes Ensemble zabierze publiczność w podróż do źródeł romantycznej idei patriotyzmu w rytmie szlacheckiego poloneza i polskiej muzyki romantyzmu oraz poezji wieszczów. Będzie okazja wspólnego śpiewania kanonu rodzimych pieśni patriotycznych, legionowych i ludowych, wyraźnie znaczących drogę Polaków do niepodległego państwa. W programie m.in. utwory Fryderyka Chopina, Stanisława Moniuszki, Mieczysława Karłowicza, Henryka Wieniawskiego, Ignacego Jana Paderewskiego.
Szczeciński zespół wokalno-instrumentalny Artes Ensemble tworzą absolwenci Akademii Muzycznych w Gdańsku, Poznaniu i Bydgoszczy, soliści oper i filharmonii, zajmujący się również działalnością pedagogiczną, posiadający w swych dorobkach artystycznych wiele nagród i wyróżnień w konkursach i festiwalach wokalnych, instrumentalnych i kameralnych w kraju oraz zagranicą. Zespołem kieruje Andrzej Janaszek – pianista, kameralista i aranżer.
TEATR
39 STOPNI
KOMEDIA KRYMINALNA WG HITCHCOCKA
9 listopada 2013 r. (sobota), godz. 17:00
10 listopada 2013 r. (niedziela), godz. 17:00
Piwnica przy Krypcie, bilety: 30 zł, ulgowy 25 zł
John Buchan i Alfred Hitchcock w przekładzie Elżbiety Woźniak
Obsada i reżyseria: Joanna Matuszak, Arkadiusz Buszko, Paweł Niczewski, Konrad Pawicki
„39 stopni” to pastisz szpiegowskiego filmu Alfreda Hitchcocka z 1935 r. z domieszką romansu i szalonego humoru.
Akcja spektaklu rozgrywa się w latach 30. Richard Hannay poznaje Anabellę, ukrywającą się przed ścigającymi ją agentami służb specjalnych. Richard zabiera dziewczynę do swojego mieszkania, nie zdając sobie sprawy, że są śledzeni. Odtąd wydarzenia rozwijają się w zawrotnym tempie. Jeszcze tej samej nocy Anabelle zostaje zamordowana. Hannay postanawia sam rozwikłać zagadkę morderstwa, tym bardziej, że tylko w ten sposób może oczyścić się z ciążących na nim podejrzeń…
Czy jeden człowiek może uratować Imperium Brytyjskie? A może i cały świat? I czym jest sekretne 39 stopni…? Zawrotne tempo, zaskakujące zwroty akcji i… tajemnica.
SPOTKANIA I WYKŁADY
ZAMKOWE PODRÓŻE LITERACKIE
5 listopada (wtorek), godz. 17:00, sala biblioteczna 202, II piętro (wejście A, F), wstęp wolny
SZCZECIŃSKIE HISTORIE NIEZWYKŁE
Prowadzenie: Marta Zabłocka, dziennikarka Polskiego Radia
Gość spotkania: Krystyna Pohl, autorka książek, dziennikarka
Tematem drugiego spotkania z Krystyną Pohl są ciekawe, nierzadko intrygujące wątki zawarte w jej publikacjach o powojennej historii miasta. Na szczególną uwagę zasługuje książka „Jak Jan z Krystyną. Wspomnienia najdłużej urzędującego prezydenta Szczecina”, której bohaterem jest Jan Stopyra.
Cykl współfinansowany jest przez Bank Spółdzielczy Rzemiosła w Szczecinie, www.bsrz.tstd.pl
SZKOŁA PATRZENIA
6 listopada(środa), godz. 17:00, Kino Zamek (wejście A, F), wstęp wolny
Temat: IKONOGRAFIA – TEMATY I MOTYWY DZIEŁA SZTUKI, CZĘŚĆ I
Prowadzenie: dr Barbara Ochendowska-Grzelak
Podczas wykładu przedstawione zostaną główne założenia jednej z ważniejszych metod opisu, analizy i interpretacji dzieła, jaką jest metoda ikonografii i ikonologii. Zaprezentowane będą przykłady odczytywania znaczeń jawnych i ukrytych, zarówno malarstwa o tematyce mitologicznej, jak i chrześcijańskiej. Ukazane i omówione zostaną wybrane symbole, alegorie, motywy i tematy występujące w sztuce europejskiej. Na koniec zastanowimy się, czy możliwa jest odpowiedź na często stawiane pytanie: „o czym mówią i co naprawdę przedstawiają dzieła sztuki?”.
INNE IMPREZY
XXXIV POMORSKIE SPOTKANIA Z DIAPORAMĄ Szczecin 2013 – Konkurs międzynarodowy
8-10 listopada 2013 r., Kino Zamek
Wstęp: Wolny na wszystkie wydarzenia
Pomorskie Spotkania z Diaporamą są jedynym, stale organizowanym w Polsce konkursem w tej dziedzinie twórczości realizowanym od 1980 roku. Impreza, poza zasadniczą częścią konkursową, wzbogacona jest o projekcje towarzyszące, seminarium warsztatowe oraz pokaz galowy. Tegoroczna 34. edycja Pomorskich Spotkań z Diaporamą otrzymała prestiżowy patronat Międzynarodowej Federacji Sztuki Fotograficznej w Paryżu (FIAP) oraz patronat Stowarzyszenia Twórców Fotoklub Rzeczypospolitej Polskiej w Warszawie. W tym roku przewiduje się jedną, otwartą AV cyfrową sekcję diaporam o tematyce dowolnej. W regulaminie nie zaszły istotne zmiany w stosunku do ubiegłorocznej imprezy.
Nadeszły już do organizatorów pierwsze prace do konkursu, m.in. z Wielkiej Brytanii, Francji, Republiki Południowej Afryki i oczywiście z kraju.
Terminy:
Nadsyłanie prac i zgłoszeń – 8.10.2013
Przegląd preselekcyjny – 8.11.2013
Projekcje konkursowe i towarzyszące – 9.11.2013
Ocena prac: 8-9.11.2013
Projekcja galowa, wyniki – 10.11.2013
IMPREZY POZA ZAMKIEM
Strefa Czytania
04-21 listopada 2013
Podczas listopadowej edycji cyklu „Strefa Czytania” organizowanego przez Zamek Książąt Pomorskich, odbędą się warsztaty w domach kultury w Świdwinie (4 listopada), Gryfinie, Pyrzycach i Dolicach (7 listopada), Płotach i Gryficach (18 listopada), Stepnicy oraz Dobrej (21 listopada).
Prowadzenie : Krystyna Maksymowicz
Projekt „Strefa czytania” to cykl trzech spotkań, które – poprzez naukę aktorskiego czytania fragmentów wartościowej literatury popularnej oraz klasycznej – umożliwiają młodym uczestnikom „ożywienie książki”, ukazanej jako ciekawa alternatywa dla oferty kultury obrazkowej. Interakcyjne warsztaty łączą znane formy zajęć z autorskimi metodami pracy z głosem i nauką autoprezentacji. Uczestnicy zajęć mają okazję nawiązać wielopoziomowy kontakt z literaturą, w atmosferze niewymuszonej nauki połączonej z zabawą.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dotacji celowej ze środków Województwa Zachodniopomorskiego.
WYSTAWY
Nasza droga do wolności
Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, sala Elżbietańska (wejście B, D)
Termin: 31-10-2013 – 24-11-2013
Wstęp: wstęp wolny
Wystawa zorganizowana przez Stowarzyszenie „Konie i Natura” już po raz szósty prezentuje dokumenty i pamiątki związane z rocznicą odzyskania niepodległości. Eksponaty pochodzą ze zbiorów
Wystawa z okazji 60-lecia Instytutu Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk
Miejsce: Muzeum Zamkowe w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie
Wstęp: bilet 6 zł, ulgowy 4 zł
Termin: 08- 17 listopada 2013 r.
Wystawa zorganizowana została przez Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk – Ośrodek Archeologii Krajów Nadbałtyckich w Szczecinie i ukazuje najważniejsze osiągnięcia badawcze Ośrodka z ostatnich 6 dekad. Osiągnięcia te, zaprezentowane w formie posterów, przedstawiają przede wszystkim wyniki badań archeologicznych prowadzonych w Szczecinie, Wolinie, Kołobrzegu, a także w innych miejscach województwa zachodniopomorskiego.
organizacji kombatanckich miasta Szczecin oraz od prywatnych kolekcjonerów. Znajdują się wśród nich m.in. korespondencja wojenna, plakaty, portrety, medale, fotografie, militaria, przedmioty codziennego użytku i materiały prasowe.
Praca kobiety nigdy się nie kończy
Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Galeria Gotycka
Termin: 11.09. – 10.11.2013
Tytułem przewodnim wystawy stało się przysłowie angielskie odnotowane na początku XVII wieku „A woman’s work is never done”, czyli „praca kobiety nigdy się nie kończy”. Wśród stu dwudziestu sześciu rycin tworzących ekspozycję, znajdują się znakomite dzieła m.in.: Albrechta Dürera, Rembrandta van Rijn, Petera Paula Rubensa, Williama Hogartha, liczne prace twórców szkoły włoskiej, francuskiej i niderlandzkiej oraz kobiet–rytowniczek.
Podstawą scenariusza jest zestaw prac graficznych powstałych na przestrzeni od XV do XIX wieku, przedstawiających kobiety, ich pracę i codzienność, funkcje i role społeczne, zarówno te standardowe, jak i te daleko wykraczające poza myślowe stereotypy. Ryciny ujęto w siedmiu działach tematycznych: „Matka”, „Towarzyszka i sługa”, „Przedmiot”, „Muza”, „Wojowniczka”, „Wzór dobry, wzór zły”, „Szafarka dobra i zła”. Prace współczesne ten ciąg dopełniają, a jednocześnie stawiają przed widzem pytanie, w jaki sposób i w jakich kontekstach te kobiece archetypy pojawiają się współcześnie. W przeciwieństwie do „płaskich” grafik przeważają wśród nich prace przestrzenne. Wybrano je, mając na względzie ich „pracowitą”, „niekończącą się” strukturę.
Organizatorzy: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie i Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie.
Obiekty użyczone na wystawę ze zbiorów: Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, Muzeum,Narodowego w Krakowie, Galerii Zderzak w Krakowie, oraz artystów: Anny Jesinowicz-Nguyen, Małgorzaty Łojko i Tomasza Rogalińskiego
Uwaga!
NA WYSTAWĘ WSTĘP BEZPŁATNY ZE „Znakiem” nr 700 – jubileuszowa akcja miesięcznika „Znak” i Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie.
Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie wraz z instytucjami kultury z 9 miast Polski włączył się do akcji promocyjnej zorganizowanej przez miesięcznik “Znak” z okazji sześćdziesiątej rocznicy ukazania się pierwszego numeru miesięcznika.
Aby skorzystać z bezpłatnego wstępu na wystawę należy udać się do kasy Zamku z wrześniowym numerem miesięcznika „Znak”. Na dwóch stronach miesięcznika umieszczone zostały specjalne kupony rabatowe ze zniżkami. Każdy Czytelnik z promocji może skorzystać jednorazowo.
ZAMKI I REZYDENCJE NA POMORZU
wystawa w Urzędzie Gminy Züssow-Wrangelsburg (Niemcy)
do 15 listopada
Zmienne dzieje Pomorza, liczne wojny i następujące między nimi okresy rozkwitu, przyczyniły się do powstania swoistego i bogatego krajobrazu kulturowego, który cechuje m.in. bogata spuścizna architektoniczna. Region ten posiada około tysiąca zamków, dworów i pałaców, w tym ponad trzysta na terenie niemieckiego Pomorza Przedniego (Vorpommern) i blisko siedemset na obszarze polskiego Pomorza Zachodniego. Wystawa stawia sobie za cel pokazanie wybranych zabytków związanych z przeszłością Pomorza, książęcym rodem Gryfitów i szlachtą pomorską. Zakres terytorialny wystawy obejmuje ziemie dawnego Księstwa Pomorskiego Gryfitów, na których po pruskich reformach
administracyjnych utworzono prowincję Pomorze, podzieloną po drugiej wojnie światowej pomiędzy Polskę i Niemcy. Dwory, zamki i pałace, pozostawały ważnymi ośrodkami decyzyjnymi w zakresie władzy, gospodarki, kultury i sztuki. Niestety do naszych czasów pamiątek przeszłości, zwłaszcza zabytków ruchomych zachowało się niewiele. Historię wybranych zabytków architektonicznych zaprezentowano za pomocą plansz opisowych i makiet zespołów pałacowo – dworskich. Wystawa „Zamki i rezydencje na Pomorzu” po raz pierwszy została pokazana publiczności w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w 2006 roku, a następnie gościła w Muzeum Zamku Myśliwskiego w Granitz na Rugii, w Przedstawicielstwie Meklemburgii Pomorza Przedniego w Berlinie, w Muzeum Historii Kultury w Rostocku, Muzeum Archeologicznym w Schwerinie, w Muzeum-Vineta w Barth, Muzeum Regionalnym w Szczecinku, w Muzeum Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie, w 2011 roku ekspozycja zawitała również do Zamku Wartin, Zamku Penkun, Zamku w Griebenow/k. Greifswaldu, Kloster Chorin i w Muzeum w Wolgaście wszędzie spotykając się z ogromnym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem.
EKSPOZYCJE STAŁE
Muzeum Zamkowe
skrzydło wschodnie (wejście J)
bilety 6 zł, ulgowe 4 zł
Dzieje siedziby książęcej w Szczecinie
Na wystawie prezentowane są poświęcone dziejom zamku szczecińskiego plansze, uzupełnione zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi, makietą oraz eksponatami pochodzącymi z prowadzonych na terenie zamku i podzamcza wykopalisk archeologicznych.
Pompa funebris książąt z dynastii Gryfitów
W 1946 roku podczas prowadzenia prac zabezpieczających odnaleziono w krypcie grzebalnej
książąt pomorskich czternaście sarkofagów. Po konserwacji sześć z nich (wykonanych dla Bogusława XIII, Filipa II, Anny Marii, Franciszka I , Ulryka I i Bogusława XIV) wyeksponowano w Muzeum Zamkowym. Zmodernizowaną w 2009 roku dzięki dotacji celowej z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego ekspozycję uzupełniono o film poświęcony pochówkom książęcym. Znalazły
się na niej także XVII i XVIII-wieczne rzeźby sakralne oraz manierystyczny ołtarz z Kunikowa z 1611 roku (depozyty z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku).
Gabinet Lubinusa
W początkach XVII wieku Eilhard Lubinus na zlecenie księcia Filipa II stworzył Wielką Mapę Księstwa Pomorskiego, której cenny egzemplarz Zamek zakupił dzięki środkom z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. W skład poświęconej Lubinusowi ekspozycji wchodzą również przygotowane przez niego Mapa Księstwa Rugijskiego i Nowa Najświetniejsza Mapa Księstwa Pomorskiego. W Gabinecie znajdują się także repliki instrumentów pomiarowych z epoki i ryciny związane z miastem.
Cela Czarownic
Z dynastią Gryfitów związana jest historia Sydonii von Borck, pomorskiej szlachcianki, która
– oskarżona o uprawianie czarów i rzucenie klątwy na książęcy ród – została stracona w 1620 r.
Jej losy przybliża prezentowana na wystawie projekcja holograficzna. W celi oglądać można
również: reprodukcje rycin pochodzących ze zbiorów Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, oryginalne narzędzia kar i tortur z Muzeum Narodowego w Krakowie, a także ich współczesne repliki. Dodatkowo ekspozycję wzbogaca cykl grafik Andrzeja Maciejewskiego.
Zamek zastrzega sobie prawo do zmian w repertuarze.
Bilety do nabycia:
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – Zamek (wejście I), tel. 91 48 91 630,
Zapraszamy do odwiedzania naszej strony internetowej: www.zamek.szczecin.pl