Niezawodne zasady web designu. Projektowanie spektakularnych witryn internetowych. Wydanie II
” Jeśli dobór kolorów przyprawia Cię o zawrót głowy i sprawia, że patrzysz w puste okno przeglądarki, bezowocnie czekając na przypływ inspiracji, lub jeśli gubisz się, próbując wybrać odpowiedni krój pisma, ta książka jest właśnie dla Ciebie”.
Autor książki podchodzi do prezentowania tradycyjnej teorii projektowania graficznego metodycznie, w kontekście współczesnego zapotrzebowania rynku usług webmasterskich. Choć treść książki jest przeznaczona głównie dla programistów i deweloperów, to autor zawiera w niej elementarz projektowania oraz odpowiednie przykłady, z których każdy Czytelnik może z powodzeniem skorzystać.
Książka podzielona na 5 części: układ i kompozycja, kolor, tekstura, typografia oraz obraz.
Najtrudniejszy przy projektowaniu witryny jest początek. Książka pozwoli przejść nam płynnie przez wszystkie etapy procesu projektowania. Od pomysłu, projektu aż po wykonanie.
W pierwszej części zwrócono baczną uwagę na całą anatomię strony internetowej w tym na równowagę w układzie, rozmieszczaniu elementów i treści a także na jakość i nowoczesne trendy.
Druga część wprowadza nas w świat koloru, prawidłowego jego doboru i kompozycji. Poznajemy teorię koloru i sposób spostrzegania go przez innych. “Dobór nieodpowiedniego koloru może skończyć się katastrofą.(…)Dobór barw nie jest sprawą prostą. Estetyka, użyteczność i ogólnie pojęty “charakter” to czynniki, które należy wziąć pod uwagę” Książka zawiera bogactwo wiedzy na ten temat , co z pewnością pomoże Czytelnikom dokonać trafnego wyboru koloru na swoją bądź klienta stronę.
Tekstura, to kolejny dział książki, który pozwoli udoskonalić witrynę za jej pomocą. Tekstura czyli inaczej faktura, to wszystko co nadaje powierzchni lub przedmiotowi specyficzny wygląd lub wrażenie dotyku. Objętość, głębia, perspektywa, kształty, proporcje, światła, cienie, desenie to elementy tworzenia tekstury.
Typografia – jakże ważnym jest dla wyglądu i czytelności witryny internetowej odpowiednio dobrana czcionka. Zarówno co do stylu, kroju jak i koloru. W jej doborze musimy zachować umiar i smak. Nie możemy “przegiąć” ani w jedną ani w drugą stronę. Ten temat rozwinie nam kolejny dział książki i bez żadnej żenady dobrać najodpowiedniej.
Ostatni rozdział opisuje nam wszystko co dotyczy zamieszczania obrazu na stronie. Podkreśla ważne aspekty obrazu: jakość, wielkość, formę. Skąd je brać, jak obrabiać, w jakiej formie plików zamieszczać by nasza witryna nie była zbyt obciążona a efekt końcowy imponujący.
Cała książka bogata w kolorowe ilustracje i przykłady witryn, które wzbudzają zachwyt. Nic dziwnego, ponieważ autorem jest Jason Beaird projektant i programista z więcej niż dziesięcioletnim doświadczeniem w pracy nad wieloma uznanymi i nagradzanymi witrynami internetowymi. Dzięki zamiłowaniu do projektu graficznego i wielkiemu oddaniu standardom sieciowym Jason sukcesywnie znajduje nowe sposoby, by uczynić sieć piękniejszym miejscem. W chwilach, gdy nie bawi Photoshopem bądź nie kombinuje z HTML-em, dzieli się z innymi swoją pasją niczego nie ukrywając.
Reasumując:
Nie jesteś grafikiem, a chcesz projektować zachwycające witryny internetowe? Zostań właścicielem tej książki a dowiesz się jak dobierać kolory, by komponować miłe dla oczu schematy barw, budować solidne układy, efektywnie stosując systemy siatek, wybierać, modyfikować i pozycjonować grafiki.
Musimy jednak podkreślić, że książka nie opisuje jak to zrobić od strony programistycznej. Nie ważne czy to będzie w Joomli, czy WordPressie, czy w HTML-u czy innym systemie. Autor zwraca głównie uwagę na wygląd i funkcjonalność, dlatego na początku podkreśliliśmy że ten poradnik jest głównie dla programistów i deweloperów czyli tych którzy od strony technicznej wiedzą co w trawie piszczy.
Autor: Robert Sarnicki