Międzynarodowy Festiwal Sztuki Digitalnej
digital_ia 15
23-24.10.2015
otwarcie festiwalu: 23 października, godz. 20:33
13muz, pl. Żołnierza Polskiego 2, Szczecin
digitalia.art.pl
facebook.com/festiwaldigitalia
digital_ia to jedno z niewielu wydarzeń w Polsce, które podejmuje zagadnienia sztuki nowych mediów. Festiwal stanowi platformę prezentacji najnowszych zjawisk zachodzących na pograniczu sztuki, nauki i technologii. Zaproszeni na digital_ia goście to najbardziej prowokujący kreatorzy współczesnej cyberkultury: artyści sztuk wizualnych i digitalnych, naukowcy, medioznawcy, inżynierowie, wizjonerzy sztucznej inteligencji.
Wydarzeniu, co roku, towarzyszy nowa myśl przewodnia, stając się tym samym głównym tematem bieżącej odsłony festiwalu. W ostatnich latach były to: techno_body (2014), bio_contact (2013), inter_aktywniej! (2012).
W tym roku ton nadaje: re_ maunfact.
Kuratorami tegorocznej edycji festiwalu jest duet z Berlina: Felix Hardmood Beck oraz Regina Tetens, na stałe współpracujący z berlińskim kolektywem artystycznym ART+COM Studios.
Felix Hardmood Beck – adiunkt na Wydziale Inżynierii University New York w Abu Dhabi (w dziedzinie praktyki designu), gdzie zajmuje się głównie innowacjami i wzornictwem. Pracuje także jako technolog, twórca projektów koncepcyjnych oraz wykładowca gościnny na uczelniach Europy i Bliskiego Wschodu. Jego prace prezentowane były w wielu publikacjach poświęconych projektowaniu, a także na międzynarodowych wystawach i festiwalach.
Regina Tetens – absolwentka Akademii Sztuki w Berlinie. Obecnie kieruje inicjatywą artystyczną i projektową ART+COM Studios w Berlinie. Doświadczenie kuratorskie zdobyła organizując wystawy m.in. w galerii Promotions w Berlinie, Exit Art w Nowym Jorku oraz na stanowisku kierownika produkcji podczas Berlin Biennale.
Wystawa główna re_ maunfact odwołuje się do przeszłych, obecnych, a także przyszłych rozwiązań technologicznych oraz do wpływu jaki wywierają na kulturalne życie społeczeństw i sztukę współczesną.
re_ manufact jest próbą diagnozy procesu, w którym „stare“ rozwiązania odchodzą w zapomnienie, a „nowe“ determinują nasze jutro. Podstawowym pytaniem na które artyści szukają odpowiedzi jest gdzie – w codziennym życiu, w przedmiotach których używamy – możemy odnaleźć „stare“ i w jaki sposób dzięki niemu rozwijamy się i tworzymy. W prezentowanych pracach istotny jest sposób w jaki najnowsze technologie wpływają na rzeczywistość oraz jak umożliwiają projektowanie przyszłości.
re_ maunfact odnosi się także do miasta Szczecin, które nieustannie podlega przeobrażeniom i wciąż się zmienia. Miasto stało się inspiracją dla Feliksa Becka, który odwiedził je w 2013 roku podczas 7. edycji festiwalu digitalia. Wówczas prezentował swoją pracę jako artysta, ale wędrówki po zakątkach metropolii stały się dla niego inspiracją do stworzenia koncepcji re_ manufact.
Festiwal, oprócz wystawy głównej, składa się z kilku części w ramach których odbędą się wernisaże, koncerty, warsztaty, debata oraz szereg działań skierowanych do najmłodszych.
Artyści wystawy głównej: Ben Lauber, Mark Formanek, Sebastian Bausdorf, Universal Interaction, FELD, Brendan Dawes, Christian Graupner/Humatic, Betty Rieckmann, Michael Helmbrecht, Onformative, Zlatan Filipovic, Susanne Schuda, Matthias Fritsch, Studio Spectral, Karyn Riegel.
Kolejny rok partnerstwa z festiwalem Piksel z Bergen, który jest corocznym wydarzeniem dla artystów w Norwegii tworzących w świecie nowych mediów, zaowocował powstaniem projektu Piksel Satellite Event. Program wydarzenia zakłada przeprowadzenie warsztatów, performansów oraz prezentację pracy reprezentującej festiwal Piksel, opartej na zderzeniu akustycznych i ultrasonicznych fal, analogowej oraz digitalnej technologii z elementami bioartu.
Szczegółowe informacje o warsztatach dostępne na digtalia.art.pl
Uczestnicy warsztatów będą mogli dowiedzieć się jak kreatywnie łączyć technologię analogową z cyfrową, jak pracować równolegle w tych dwóch środowiskach, jak używać instrumentów muzycznych (np. gitar) oraz urządzeń audio aby wzbogacić nagranie, a także jak kontrolować je za pomocą narzędzi cyfrowych w celu uzyskania ciekawych efektów. Na koniec warsztatów zorganizowany zostanie pokaz, podczas którego każdy uczestnik będzie miał szanse wykorzystać nowo zdobytą wiedzę.
Open kitchen: an experiment in food and data
warsztaty z Karyn Riegel
Warsztaty prowadzone przez specjalistkę z zakresu komunikacji marketingowej oraz cyfrowej, która współpracuje m. in. z takimi markami jak Swatch, Audi czy Montblanc. Tematem przewodnim będą globalne trendy odżywiania się, ich pochodzenie i ewolucja, rosnąca rola szefów kuchni a wszystko to w kontekście wzrastającej popularności mediów społecznościowych. Uczestnicy zbadają jak ewoluowało śledzenie trendów żywieniowych na podstawie sposobów ich rozpowszechniania: milionów tweetów, pinów (+ 5B pinów na Pinterest), recenzji, blogów żywieniowych i przepisów.
Zapisy: workshop@13muz.eu
on/off_reuse
warsztaty z Michael Helmbrecht & Norman Schlüter
Podczas warsztatów on/off_reuse uczestnicy będą mogli przy użyciu części elektronicznych (mikrokontrolerów), opartych na platformie Arduino i druku 3D, wykonać funkcjonalny prototyp lub unikatowy, indywidualny projekt. Pierwszy dzień poświęcony będzie nauce podstaw programowania języka Arduino, natomiast drugi tworzeniu własnych projektów, czyli przekształcaniu starych przedmiotów w nowoczesne urządzenia. Osoby zainteresowane udziałem w warsztatach powinny przynieść swoje laptopy i stare przedmioty, które chcą unowocześnić.
Więcej szczegółów na stronie digitalia.art.pl. Zapisy: workshop@13muz.eu
# koncerty
wstęp na koncerty w ramach festiwalu digital_ia 15 jest wolny.
Baasch / Sala Kominkowa
Baasch to ceniony producent, wokalista i kompozytor, znany z dynamicznych i charyzmatycznych występów. Jego debiutancka EPka Simple Dark & Romantic Songs wywołała spore zamieszanie na scenie elektronicznej. Baasch zyskał międzynarodowe uznanie jako oryginalny twórca muzyki filmowej m. in. komponując ścieżkę dźwiękową do głośnego i wielokrotnie nagradzanego filmu Tomasza Wasilewskiego Płynące Wieżowce. Na festiwalu zaprezentuje materiał z najnowszej płyty Corridors.
RUN DOM / Elefunk The Club
Klubowy projekt znanych szczecińskich muzyków: Tomasza Nawrockiego (perkusja) oraz Macieja Cybulskiego (instrumenty klawiszowe, elektronika). Wyróżnia ich niepowtarzalny, eklektyczny styl wykreowany na bazie diametralnie odmiennych gatunków łączących brzmienia EDM z jazzem, fusion, gospel i muzyką latynoamerykańską. Ich koncerty to gwarancja nie tylko doskonałej zabawy w rytm energetycznych i wibrujących dźwięków, ale także okazja do sprawdzenia poziomu muzycznej erudycji.
DIY with Audun Ericksen / Sala Kominkowa
Audun jest artystą audio tworzącym specyficzne rodzaje instrumentów/generatorów dźwięku na bazie różnorodnych typów urządzeń i przedmiotów. Są pośród nich stare części elektroniczne poddane recyklingowi, kontrolery typu Pure Data, Arduino, a wszystko to działające dzięki oprogramowaniu open source. Z wykształcenia jest biologiem i łączenie w sztuce technologii z naturą, głównie dzięki oszczędzającej środowisko naturalne filozofii DIY (Do It Yourself – zrób to sam), jest dla niego również sposobem proekologicznej edukacji społeczeństwa.
# Pokaz Animacji Ars Electronica Animation Festival 2014
Kategoria Computer Animation/Film/VFX jest jednym z najstarszych segmentów konkursu Prix Ars Electronica, na którym nagradzane są dzieła artystów reprezentujących sztukę nowych mediów. Poza pracą Walking City zdobywcą najwyższej nagrody – Golden Nica, pokazanych zostanie 18 animacji reprezentujących takie kategorie jak Motion, Expanded Animation, Inner Worlds, Experimental, Mental States, Visual Music, Narration i Comedy.
Szczegółowe informacje :
digitalia.art.pl
facebook.com/festiwaldigitalia
kontakt: pr@13muz.eu , e.adamczewska@13muz.eu
Organizator:
13muz ( 13muz.eu)
Miasta Szczecin (szczecin.eu)
Fundusze Norweskie (eeagrants.org)
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego (mkidn.gov.pl)
Akademia Sztuki w Szczecinie (akademiasztuki.eu)
Fotografie prac artystów wystawy głównej festiwalu.
MNM by Christian GRAUPNER / Humatic & Partners, fot. Christian Graupner