Kutnowski Dom Kultury we współpracy z Muzeum Regionalnym w Kutnie ogłaszają II edycję Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego na ilustrację do tekstu piosenki Jeremiego Przybory.
Konkurs kierowany jest przede wszystkim do uczniów, studentów i absolwentów: liceów plastycznych, Akademii Sztuk Pięknych.
Termin konkursu: od 15 kwietnia do 30 lipca 2012
Prace plastyczne powinny być wykonane w następujących technikach:
- Grafika (szeroko rozumiana)
- Pastel
- Kolaż/collage (techniki mieszane, płaskie)
Ilość prac zgłoszonych do konkursu: od 1 do 3 sztuk.
Format prac nie przekraczający 100×70 cm.
Praca powinna być opatrzona godłem. Do pracy powinna być dołączona koperta z godłem zawierająca dane autora, opis techniczny pracy oraz (w miarę możliwości) wersję elektroniczną pracy na nośniku CD.
Prace zgłaszane na konkurs powinny być zapakowane w sposób uniemożliwiający ich uszkodzenie. Prace np. pogniecione nie będą podlegały ocenie.
Pula nagród: 9 000 zł
Jury złożone z profesjonalistów w dziedzinie plastyki, pod przewodnictwem Dariusza Kacy – artysty plastyka, profesora ASP w Łodzi oraz przedstawiciela Organizatora.
Termin nadsyłania prac jak wyżej podany
Prace należy nadsyłać na adres:
Kutnowski Dom Kultury
ul. Żółkiewskiego 4,
99-302 Kutno;
mail: stacjakutno@op.pl
Osobą odpowiedzialną z ramienia organizatora jest Agnieszka Dąbrowska-Walczak.
Kontakt: Tel/fax 24 254-21-37, wew. 103
Ogłoszenie wyników, wystawa oraz wręczenie nagród odbędzie się podczas VIII edycji „Stacji Kutno” w listopadzie 2012r.
Wystawie towarzyszyć będzie katalog zawierający wyselekcjonowane, spośród nadesłanych, prace.
Autorzy nadesłanych prac wyrażają zgodę na ich nieodpłatne wykorzystanie w katalogu, programie „Stacji Kutno” oraz w czasie trwania Festiwalu.
Wykorzystanie ww prac przez Organizatora możliwe będzie tylko po wcześniejszych ustaleniach warunków z autorem.
Nagrodzone i wyróżnione prace przechodzą na własność organizatora. W szczególnych przypadkach istnieje możliwość odstąpienia od tego punktu.
Prace zwracane będą tylko na wyraźne życzenie autorów.
Decyzja jury konkursowego jest ostateczna i nie podlegająca reklamacjom.
Wszelkie spory dotyczące konkursu nie objęte regulaminem rozstrzygane będą na drodze cywilnoprawnej.
[quote]Poezja i obraz plastyczny często pozostają w ścisłych, wzajemnych relacjach. Czasem obraz tworzony jest pod wpływem zapisu poetyckiego innym razem obraz jest inspiracją do powstania wiersza. Najczęściej jednak dzieje się tak, że przekaz poetycki posługuje się zapisem werbalnym, który wywołuje szeroką gamę barwnych obrazów w wyobraźni odbiorcy. Zdarza się również i tak, że malarze czy graficy sięgają po poetyckie słowo aby pobudzić swoją wyobraźnię oraz nadać jej wizualną formę. Niewątpliwie taką, pobudzającą do plastycznych poszukiwań, jest twórczość Jeremiego Przybory. Jego teksty piosenek i nie tylko, są wprost przesycone wizualnością. Słowa są zestawione w taki sposób, że wprost przywołują mnogość skojarzeń obrazowych.Ogólnopolski Konkurs Plastyczny, którego przedmiotem stała się poetycka twórczość Jeremiego Przybory, został ogłoszony przez Kutnowski Dom Kultury w tym roku po raz drugi. Jest to poszerzenie dotychczasowej formuły konkursowej o działania plastyczne. Jest on adresowany do szerokiego grona plastyków, tych stojących jeszcze na progu drogi wiodącej do skrystalizowanej postawy twórczej, i tych którzy parają się już plastyką w sposób profesjonalny. Grafika, pastel, collage stały się polem do poszukiwań wyrazu dla tej, naznaczonej piętnem nostalgii i liryzmu, najwyżej próby poezji satyrycznej.
Miałem ogromną przyjemność uczestniczyć w zeszłorocznych pracach jury. Na konkurs wpłynęło ponad 70 prac w wyżej wymienionych technikach, ilustrujących twórczość Jeremiego Przybory, czy też luźno do niej nawiązujących.
Niełatwym zadaniem dla jury było wybrać z tej sporej liczby prace, które najtrafniej i w najlepszy sposób oddają walory znakomitego poetyckiego przekazu. Spośród wymienionej liczby prac zostały wyłonione, zdaniem jury – najlepsze. Najlepsze, ponieważ oddają klimat czy też specyficzne poczucie humoru Jeremiego Przybory i prezentują je w formie plastycznej atrakcyjnej pod względem estetycznym i artystycznym.[/quote]
dr hab. Dariusz Kaca – Prodziekan Wydziału Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi.