Mistrz i Małgorzata jest jedną z najpopularniejszych książek świata. Powieść Bułhakowa wielokrotnie wygrywała różne plebiscyty (także w Polsce) wśród czytelników na najlepszą powieść XX wieku.
Wiktor Zborowski
Absolwent warszawskiej PWST. Po raz pierwszy na ekranie widzowie mogli go zobaczyć w jednym z odcinków Czterdziestolatka. Jego dar rozśmieszania innych sprawił, że zagrał w wielu wspaniałych polskich komediach m.in. Kogel-mogel, C.K. Dezerterzy, Złoto dezerterów. Zachwycił krytykę i widzów doskonałą kreacją Longinusa Podbipięty w polskiej superprodukcji Ogniem i mieczem.
Zagrał m.in. w filmach i serialach: Lalka, Kontrakt, Miś, Jan Serce, Alternatywy 4, 5 dni z życia emeryta, Kobieta w kapeluszu, Ranczo, Ekscentrycy czyli po słonecznej stronie. Ostatnio wystąpił w filmie Agnieszki Holland Pokot na motywach powieści Olgi Tokarczuk.
Bogaty jest również dorobek dubbingowy aktora. Użyczył swojego głosu m.in. takim postaciom jak: Mufasa w dwóch częściach Króla Lwa, Victor w Dzwonniku z Notre Dame.
Aktor był związany m.in. z warszawskimi teatrami: Narodowym, Ateneum, Kwadrat. Obecnie występuje w Teatrze Polonia i Teatrze 6.piętro.
WIKTOR ZBOROWSKI O KSIĄŻCE
„Pierwszy raz czytałem Mistrza i Małgorzatę na początku lat 70. i wciąż uważam tę powieść za zupełnie fenomenalną. (…) Książka Bułhakowa jest po prostu genialna, niewiarygodnie napisana i kongenialnie przetłumaczona przez Irenę Lewandowską i Witolda Dąbrowskiego. To jedna z najważniejszych pozycji w literaturze światowej.
Największe wrażenie robił na mnie zawsze wątek Piłata. To wstrząsające studium człowieka wplątanego w koszmarną sytuację, z której nie może znaleźć wyjścia, więc postępuje niejako wbrew sobie, skazując Joshuę Ha Nocri na śmierć. Wyobraźnia Bułhakowa i jego znajomość natury ludzkiej od zawsze mnie fascynowała.
Inna sprawa to humor, jaki proponuje, a jest on najwyższej próby, choć miesza się nieustannie z melancholią, charakterystycznym dla Rosjan smutkiem. (…)”
Holl Miejskiego Ośrodka Kultury
Ul. Siedlecka 1a
72-010 Police
Termin: 14 października 2017 r. Godz. 16.00
Wstęp wolny