KINO ZAMEK
POKAZ PREMIEROWY:
LEGENDA KASPARA HAUSERA
3, 4, 5, 6 października 2013 (czwartek, piątek, sobota, niedziela), godz. 17:30, 19:30
dramat – Włochy 2012 (95 min)
Reżyser: Davide Manuli
Obsada: Vincent Gallo, Claudia Gerini, Elise Sednaoui, Fabrizio Gifuni
Techno-western przepełniony muzyką francuskiego wirtuoza elektroniki DJ-a Vitalica, minimalizm i czarno-białe surowe krajobrazy opuszczonych plaż. W podwójnej roli Vincent Gallo. Surrealistyczna wariacja na temat tajemniczej postaci Kaspara Hausera, który nagle pojawił się w Norymberdze w XIX wieku i do dziś pozostaje zagadką.
Film pokazywany był na ponad czterdziestu festiwalach. W 2012 r. na Festiwalu Filmowym Arizona Underground ogłoszony Najlepszym Eksperymentalnym Filmem. Zdobył też Specjalne Wyróżnienie Jury na Międzynarodowym Festiwalu Filmów w Genewie i Nagrodę Jury na Festiwalu Filmowym w San Francisco.
Mit Kaspara Hausera w historii kina pojawia się co pewien czas. Powstało już parę obrazów inspirowanych jego życiem. Jeden z nich – Zagadka Kaspara Hausera Wernera Herzoga – zdobył Wielką Nagrodę Jury w Cannes w 1975 r. Na temat Kaspara Hausera napisano ponad 3000 książek, 14000 artykułów oraz liczne sztuki teatralne. Był nazywany dzieckiem Europy. Prawdopodobnie urodził się 30 kwietnia 1812, a zmarł 17 grudnia 1833 r. w Ansbach.
PINOKIO
5, 6 października 2013 (sobota, niedziela) godz. 15:30
7-11 października 2013 (poniedziałek-piątek) – projekcje przedpołudniowe dla grup zorganizowanych, rezerwacja biletów: tel. 91 488 32 12
animacja, fantasy – Włochy, Belgia, Francja, Luksemburg 2012 (78 min)
Reżyser: Enzo D’Alo
Kolejna ekranizacja bajki Carlo Collodiego o drewnianym chłopcu. Ubogi stolarz Dżeppetto czuje się samotny i tęskni za towarzystwem. Pewnego dnia, znajduje niezwykły kawałek drewna i postanawia wyrzeźbić drewnianą lalkę. Nadaje jej imię Pinokio, a wtedy, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, kukiełka ożywa. Dżeppetto nie będzie miał z łatwego życia z Pinokiem.
IMPREZY POZA ZAMKIEM
STREFA CZYTANIA
Podczas wrześniowej edycji cyklu „Strefa czytania”, organizowanego przez Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, odbędą się warsztaty w Gryfinie (Gryfińskim Domu Kultury – 3 października).
Projekt „Strefa czytania” to cykl spotkań, które poprzez naukę aktorskiego czytania fragmentów wartościowej literatury popularnej oraz klasycznej umożliwiają młodym uczestnikom „ożywienie książki”, ukazanej jako ciekawa alternatywa dla oferty kultury obrazkowej. Interakcyjne warsztaty łączą znane formy zajęć z autorskimi metodami pracy z głosem i nauką autoprezentacji. Uczestnicy zajęć mają okazję nawiązać wielopoziomowy kontakt z literaturą, w atmosferze niewymuszonej nauki połączonej z zabawą.
Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz dotacji celowej ze środków Województwa Zachodniopomorskiego.
WYSTAWY
Praca kobiety nigdy się nie kończy
Miejsce: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Galeria Gotycka
Termin: 11.09. – 10.11.2013
Tytułem przewodnim wystawy stało się przysłowie angielskie odnotowane na początku XVII wieku „A woman’s work is never done”, czyli „praca kobiety nigdy się nie kończy”. Wśród stu dwudziestu sześciu rycin tworzących ekspozycję, znajdują się znakomite dzieła m.in.: Albrechta Dürera, Rembrandta van Rijn, Petera Paula Rubensa, Williama Hogartha, liczne prace twórców szkoły włoskiej, francuskiej i niderlandzkiej oraz kobiet–rytowniczek.
Podstawą scenariusza jest zestaw prac graficznych powstałych na przestrzeni od XV do XIX wieku, przedstawiających kobiety, ich pracę i codzienność, funkcje i role społeczne, zarówno te standardowe, jak i te daleko wykraczające poza myślowe stereotypy. Ryciny ujęto w siedmiu działach tematycznych: „Matka”, „Towarzyszka i sługa”, „Przedmiot”, „Muza”, „Wojowniczka”, „Wzór dobry, wzór zły”, „Szafarka dobra i zła”. Prace współczesne ten ciąg dopełniają, a jednocześnie stawiają przed widzem pytanie, w jaki sposób i w jakich kontekstach te kobiece archetypy pojawiają się współcześnie. W przeciwieństwie do „płaskich” grafik przeważają wśród nich prace przestrzenne. Wybrano je, mając na względzie ich „pracowitą”, „niekończącą się” strukturę.
Organizatorzy: Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie i Międzynarodowe Centrum Kultury w Krakowie. Obiekty użyczone na wystawę ze zbiorów: Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, Muzeum,Narodowego w Krakowie, Galerii Zderzak w Krakowie, oraz artystów: Anny Jesinowicz-Nguyen, Małgorzaty Łojko i Tomasza Rogalińskiego
Miesięcznik „Znak” wraz z instytucjami kultury z 9 miast Polski przygotował specjalną ofertę dla czytelników magazynu z okazji sześćdziesiątej rocznicy ukazania się pierwszego numeru miesięcznika.
W ramach promocji wstęp na wystawę “Praca kobiety nigdy się nie kończy” jest bezpłatny ! Wystarczy pojawić się w kasie Zamku z wrześniowym, jubileuszowym numerem „Znaku”.
Program partnerski instytucji kultury to jeden z projektów jubileuszowych miesięcznika „Znak”. Oprócz Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w obchody jubileuszu miesięcznika „Znak” włączyły się: Opera Bałtycka, Teatr Polski w Poznaniu, Teatr Wybrzeże z Gdańska, Teatr Śląski z Katowic, Opera Krakowska, Krakowskie Biuro Festiwalowe, MOCAK, Teatr Stary z Lublina, Teatr Muzyczny w Poznaniu, warszawski Nowy Teatr, wrocławskie Muzeum Narodowe, Opera Wrocławska oraz IMPART z Wrocławia. Wśród wydarzeń objętych akcją znalazły się spektakle teatralne i operowe, wystawy muzealne, festiwale oraz koncerty.
Aby skorzystać z promocji należy udać się do jednej z czternastu partnerskich instytucji kultury z wrześniowym numerem miesięcznika „Znak”. Na dwóch stronach miesięcznika umieszczone zostały specjalne kupony rabatowe ze zniżkami, jakie oferują Partnerzy jubileuszu. Magazyn można kupić w internetowym sklepie www.znak.com.pl oraz w wybranych salonach Empiku i Ruchu.
WYSTAWA POZA ZAMKIEM
Zamki i rezydencje na Pomorzu
wystawa w Urzędzie Gminy Züssow-Wrangelsburg (Niemcy)
od 16 września 2013 do 15 listopada 2013
Zmienne dzieje Pomorza, liczne wojny i następujące między nimi okresy rozkwitu, przyczyniły się do powstania swoistego i bogatego krajobrazu kulturowego, który cechuje m.in. bogata spuścizna architektoniczna. Region ten posiada około tysiąca zamków, dworów i pałaców, w tym ponad trzysta na terenie niemieckiego Pomorza Przedniego (Vorpommern) i blisko siedemset na obszarze polskiego Pomorza Zachodniego. Wystawa stawia sobie za cel pokazanie wybranych zabytków związanych z przeszłością Pomorza, książęcym rodem Gryfitów i szlachtą pomorską. Zakres terytorialny wystawy obejmuje ziemie dawnego Księstwa Pomorskiego Gryfitów, na których po pruskich reformach administracyjnych utworzono prowincję Pomorze, podzieloną po drugiej wojnie światowej pomiędzy Polskę i Niemcy. Dwory, zamki i pałace, pozostawały ważnymi ośrodkami decyzyjnymi w zakresie władzy, gospodarki, kultury i sztuki. Niestety do naszych czasów pamiątek przeszłości, zwłaszcza zabytków ruchomych zachowało się niewiele. Historię wybranych zabytków architektonicznych zaprezentowano za pomocą plansz opisowych i makiet zespołów pałacowo – dworskich. Wystawa „Zamki i rezydencje na Pomorzu” po raz pierwszy została pokazana publiczności w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie w 2006 roku, a następnie gościła w Muzeum Zamku Myśliwskiego w Granitz na Rugii, w Przedstawicielstwie Meklemburgii Pomorza Przedniego w Berlinie, w Muzeum Historii Kultury w Rostocku, Muzeum Archeologicznym w Schwerinie, w Muzeum-Vineta w Barth, Muzeum Regionalnym w Szczecinku, w Muzeum Zamku Książąt Pomorskich w Darłowie, w 2011 roku ekspozycja zawitała również do Zamku Wartin, Zamku Penkun, Zamku w Griebenow/k. Greifswaldu, Kloster Chorin i w Muzeum w Wolgaście wszędzie spotykając się z ogromnym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem.
W związku z modernizacją Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie od 1 września 2013 r. do zakończenia prac remontowych skrzydło północne Zamku będzie na ogół niedostępna dla zwiedzających. Zapraszamy natomiast do zwiedzania ekspozycji stałych, znajdujących się w Muzeum Zamkowym.
EKSPOZYCJE STAŁE
Muzeum Zamkowe
skrzydło wschodnie (wejście J)
bilety 6 zł, ulgowe 4 zł
Na wystawie prezentowane są poświęcone dziejom zamku szczecińskiego plansze, uzupełnione zdjęciami archiwalnymi i współczesnymi, makietą oraz eksponatami pochodzącymi z prowadzonych na terenie zamku i podzamcza wykopalisk archeologicznych.
Pompa funebris książąt z dynastii Gryfitów
W 1946 roku podczas prowadzenia prac zabezpieczających odnaleziono w krypcie grzebalnej
książąt pomorskich czternaście sarkofagów. Po konserwacji sześć z nich (wykonanych dla Bogusława XIII, Filipa II, Anny Marii, Franciszka I , Ulryka I i Bogusława XIV) wyeksponowano w Muzeum Zamkowym. Zmodernizowaną w 2009 roku dzięki dotacji celowej z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego ekspozycję uzupełniono o film poświęcony pochówkom książęcym. Znalazły
się na niej także XVII i XVIII-wieczne rzeźby sakralne oraz manierystyczny ołtarz z Kunikowa z 1611 roku (depozyty z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku).
Gabinet Lubinusa
W początkach XVII wieku Eilhard Lubinus na zlecenie księcia Filipa II stworzył Wielką Mapę Księstwa Pomorskiego, której cenny egzemplarz Zamek zakupił dzięki środkom z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego. W skład poświęconej Lubinusowi ekspozycji wchodzą również przygotowane przez niego Mapa Księstwa Rugijskiego i Nowa Najświetniejsza Mapa Księstwa Pomorskiego. W Gabinecie znajdują się także repliki instrumentów pomiarowych z epoki i ryciny związane z miastem.
Cela Czarownic
Z dynastią Gryfitów związana jest historia Sydonii von Borck, pomorskiej szlachcianki, która
– oskarżona o uprawianie czarów i rzucenie klątwy na książęcy ród – została stracona w 1620 r.
Jej losy przybliża prezentowana na wystawie projekcja holograficzna. W celi oglądać można
również: reprodukcje rycin pochodzących ze zbiorów Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie, oryginalne narzędzia kar i tortur z Muzeum Narodowego w Krakowie, a także ich współczesne repliki. Dodatkowo ekspozycję wzbogaca cykl grafik Andrzeja Maciejewskiego.
Zamek zastrzega sobie prawo do zmian w repertuarze.
Bilety do nabycia:
Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej – Zamek (wejście I), tel. 91 48 91 630,