Najnowsza praca Roberta Kuśmirowskiego, jednego z najważniejszych współczesnych polskich artystów w piątek stanęła na Placu Artystów w Kielcach. 20-metrową instalację można oglądać przez miesiąc.
„Tężnia” według projektu Roberta Kuśmirowskiego zajęła niemal całą przestrzeń Placu Artystów. Tak jak większość prac twórcy, ta również oparta jest na idei rekonstrukcji i imitacji. Odwołując się do formy tężni solankowych Kuśmirowski stworzył obiekt, którego konstrukcja stanowi stelaż dla zbioru różnych przedmiotów, kolekcjonowanych przez artystę od ponad 12 lat. Montaż pracy trwał niemal tydzień – pomiędzy drewnianymi podporami skrupulatnie umieszczono tysiące przedmiotów, często bardzo osobistych, które poukładano według klucza gabarytowego i tematycznego. Dzięki temu zabiegowi przedmioty zmieniły funkcję z magazynowej na wystawienniczą. Dodatkowo Kuśmirowski wystawia swoją instalację na działanie warunków atmosferycznych, które, tak jak w przypadku prawdziwej tężni, będą miały ostateczny wpływ na doznania.
Podczas inauguracji „Tężnia” została oświetlona lampami magazynowymi co dodatkowo uwypukliło zmianę statusu prezentowanych obiektów z piwnicznego w ekspozycyjny. Wchodząc do środka „Tężni” można było nie tylko przyjrzeć się z bliska wszystkim obiektom, ale także poczuć zachowany przez nie zapach przestrzeni, w której wcześniej były przechowywane. Po kieleckiej premierze instalacja odwiedzi jeszcze kilka miast. Prowadzone są rozmowy z galeriami w Berlinie i Londynie oraz z Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, Galerią Arsenał w Białymstoku, Galerią Labirynt w Lublinie i innymi.
Prace Roberta Kuśmirowskiego prezentowano w najważniejszych galeriach zagranicznych, m.in. w Wiedniu, Berlinie, Nowym Jorku, Rzymie, Pradze, Barcelonie, Buenos Aires, Brukseli i Paryżu. Artysta od lat podejmuje temat kopiowania, który zawsze realizuje z obsesyjną dokładnością i skrupulatnością, tak jak w przypadku pełnego pordzewiałych rur „Bunkra”, który stworzył w słynnej Barbican Gallery w Londynie. Charakterystyczne jest także kolekcjonerskie zamiłowanie Kuśmirowskiego znajdujące swój wyraz w takich instalacjach jak „Tężnia”.
W ramach cyklu „Sztuka w przestrzeni publicznej” powstało do tej pory pięć wystaw. Na każdą z nich artyści przygotowują specjalną pracę lub serię prac, np. w roku 2011 Leon Tarasewicz, jeden z najbardziej uznanych polskich malarzy, zrealizował największą w swoim dorobku pracę – złożoną z obrazów i luster konstrukcję o powierzchni blisko 200 metrów kwadratowych. „Sztuka w przestrzeni publicznej” to nie jedyne działania z obszaru kultury i sztuki podejmowane przez Dorbud S.A. oraz Dorotę i Tomasza Tworków. Co roku z ich inicjatywy powstaje unikatowy artystyczny kalendarz, który zawsze tworzy uznany polski artysta młodego lub średniego pokolenia. Projekt realizowali m.in. Grzegorz Drozd i Maurycy Gomulicki.
„Tężnia”, Robert Kuśmirowski, Plac Artystów, Kielce
Instalacja realizowana w ramach projektu „Sztuka w przestrzeni publicznej”
Wystawa potrwa do 5 października.